با حیوانات هر قاره آشنا بشیم !! ( قسمت دوم : آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی )
۱۲ام آذر ۱۳۹۶ کودک و خانواده

تو قسمت قبلی ما اطلاعات جالبی در باره ی حیواناتی که توی  قاره ی آسیا و آفریقا زندگی می کنند و خیلیاشونم  فقط مختص به همون قاره اند برای شما نوشته بودیم . اگه براتون جالب بوده و می خوایین درباره ی جانورای موجود تو  بقیه ی  قاره ه هم اطلاعات داشته باشین ، بهتون پیشنهاد می کنم که این مقاله رو بخونبن . این مقاله درباره جانورای قاره ی آمریکای شمالی و قاره ی آمریکای جنوبی هست.

آمریکای شمالی

آمریکای شمالی منطقه ای است حدودا با وسعت  ۹۴۴۹۰۰۰ مایل مربع (۲۴۴۷۴۰۰۰ کیلومتر مربع) . این قاره سومین قاره بزرگ جهان است و تقریبا ۱۷ درصد از زمین های دنیا را تشکیل می دهد . این قاره از شمال سرزمین های یخی و تندراها و از جنوب به جنگل های گرمسیری می رسد ، این درحالی است که قسمت های میانی این سرزمین شامل اکوسیستم های بسیاری مانند علف زار ها ، تالاب ها ، کوه ها و بیابان های بین این ها می شود . این اکوسیستم ها خانه ی حیوانات بسیار زیادی می باشد که از آنها می توان به خرس گریزلی اشاره کرد که سعی می کنه با پنجه هاش از رودخانه ماهی سالمون بگیره .

موجوادتی که در امریکای شمالی و جنوبی زندگی میکنند

موجوداتی که در آمریکای شمالی زندگی می کنند !

همونجور که گفتیم آمریکای شمالی از اکوسیستم های مختلفی تشکیل شده است و جانوران خاصی وجود دارند که با این اکوسیستم ها سازگاری پیدا کردند در ادامه ی این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد . هزاران هزار جانوران مختلفی در این سرزمین در آب و هوا و یا روی سطح خاک زندگی می کنند .

سرزمین های یخی و تندراها :

خرس های قطبی

این مناطق یخ زده خانه ی بسیاری از موجودات قطبی مانند خرس های قطبی می باشد . این پستانداران بزرگ به شکار ماهی های موجود در آب های یخی در شمال آمریکای شمالی می پردازند . افزایش درجه حرارت اقیانوس ها و ذوب شدن یخ ها حیات این خرس های قطبی را به خطر می اندازند ، زیرا آنها به اندازه ی کافی غذایی برای خوردن پیدا نخواهند کرد .

بیابان ها :

مارمولک تگزاسی

در این اکوسیستم جانوری عجیب به نام مارمولک تگزازی زندگی می کند . این مارمولک از خوانواده ی خزندگان می باشد و چهره ی ترسناکی دارد به این صورت که در روی سر و پشت خود دارای شاخ های بسیار زیادی دارد . غذای عمده و اصلی این حیوان حشرات است و در لانه هایی در مناطق خشک با کمترین پوشش گیاهی زندگی می کنند .

کوه ها :

کرکس های کالیفرنیایی

کرکس های کالیفرنیایی در کوه های غربی آمریکای شمالی که دارای صخره های سنگی بزرگ هستند زندگی می کنند . این پرنده های غولپیکر می توانند در اوج ۱۵۰۰۰ پایی ( ۱۵۷۲ متری بالای زمین ) پرواز کنند . این پرنده ها را به طور معمول می توان در خانه نگه داشت زیرا آن ها از گوشت های جانوران مرده تغزیه می کنند . این نوع کرکس ها هم از گونه های رو به انقراض می باشند .

جنگل:

گوزن دم سفید

گوزن های دم سفید عمدتا در جنگل ها و چمن زارهای آمریکای شمالی زندگی می کنند . گوزن نر –  که بوک نامیده می شود –  را می توان از روی شکل و انشعابات شاخ هایش به آسانی شناسایی کرد . گوزن دم سفید عمدتا در هنگام طلوع خورشید و یا هنگامی که هوا گرگ و میش است به دنبال غذا رفته و از برگ ها ، علف ها و شاخه های کوچک درختان تغذیه می کند .

علف زار ها :

گاومیش های کوهان دار

بیشتر نواحی مرکزی آمریکای شمالی را علف زار ها تششکیل می دهند . این مناطق جایی هستند که گاومیش های کوهان دار آمریکایی در کنار هم جمع می شوند و به صورت گله ای با هم زندگی می کنند . این گوزن ها در حوزه های مختلف برای دلایل مختلفی شکار می شوند که این عمل باعث شده است که این گونه از جانوران رو به انقراض باشند .

تالاب :

سگ آبی

بزرگترین جونده ی شمال آمریکا یعنی سگ آبی آمریکای شمالی در این گونه مناطق یافت می شود . این سگ های آبی مهندسان ماهری هستند . آنها بر روی رودخانه ها و حوض چه ها سد هایی را با چوب و سنگ و گل درست می کنند .

نگاهی به اکوسیستم آمریکای شمالی

صحرای سوناک

صحرای سوناک

صحرای سوناک مساحتی حدود ۱۲۰۰۰۰ مایل مربع ( ۳۱۰۷۹۹ کیلومتر مربع ) دارد و در جنوب غربی  ایالت متحده و شمال غربی مکزیک قرار دارد .

این صحرا گرم ترین صحرای آمریکای شمالی است اما فصل های پربارانی که دارد به نوبه ی خود باعث ایجاد شرایط مختلف آب و هوایی شده و باعث شده است گونه ها ی گیاهی و جوانوری مختلفی  در این صحرا زندگی کنند  .

دارکوب

دارکوب قوی هیکل:

این پرنده عموما با استفاده از منقار نوک تیزی که دارد بر روی کاکتوس سگوارو حفره ها و سوراخ هایی را ایجاد می کند و از آن استفاده می کند .

مار زنگوله ای طرح  لوزی غربی :

مار زنگوله ای

این مار که طرح های لوزی ای بر روی بدن خود دارد و از نوع مار های زنگوله ای به حساب می آید بزرگترین مار زنگوله ای است که در صحرای سوناک زندگی می کند . سم این مار می تواند به شدت کشنده باشد .

سوسمار غولپیکر نواردار :

سوسمار

این خزنده ی صحرایی یکی از دو نوع خزنده ی (مارمولک) سمی است که در آمریکای شمالی یافت می شود .

کرکس بوقلمونی :

کرکس بوقلمونی

این پرنده ها با  بال هایی به طول ۶ پا ( تقریبا ۲ متر ) ، عمدتا از جانوران مرده تغذیه می کند .

بز کوهی صحرایی :

بز کوهی

بز کوهی صحرایی با سم های نرمی که دارد می تواند در کوه ها و صحرا ها و مناطقی که شیب های تندی دارد به راحتی و با سرعت زیاد حرکت کند بدون آن که آسیبی بهش برسه .

کوکوسان ها ی بزرگ دونده ( یه چیزی شبیه میگ میگ خودمونه )

کوکوسان

این پرنده ی صحرایی به ندرت پرواز می کند اما می تواند به سرع ۱۵ مایل ( ۲۴ کیلومتر ) رو در عرض ۱ ساعت بدود .

باب کات:

کایوت نوعی از گربه سانان

این گربه سان در تمام بیابان های آمریکای شمالی می تواند زندگی  کند . این گربه سان عموما در شب به شکار می رود برای همین کمتر کسی هست که اونو دیده باشه .

گاومیش کوهان دار آمریکایی

گاومیش کاوهان دار

گاومیش کوهان دار آمریکایی نمادی از تاریخ پیشین آمریکای شمالی می باشد . هنگامی که اروپاییان برای اولین وارد کشور آمریکا شدند بیش از ۶۰ میلیون گاومیش کوهان دار آمریکایی  در علف زار های  بزرگ این منطقه زندگی می کردند . گاومیش هایی که الان وجود دارند و ما می بینیم اغلب به وسیله ی محافظان حیوانات نگهداری و پرورش یافته اند . اگر چه اغلب اوقات این حیوانات را به اشتباه بوفالو هم می نامند اما این گاومیش ها در حقیقت از خانواده ی  گاو و بز ها هستند . این گاو میش ها از سنگین ترین جانوران ساکن  آمریکای شمالی هستند . این گاو میش ها نسبت به بقیه حیوانات  ( حتی نسبت به خرس گریزلی ) برای انسان خطرآفرین تر به حساب می آیند . آنها خیلی وقت ها به دلایل نامعلومی به بقیه حمل می کنند و در این حمله از شاخشان ، جمجمه ی سخت و بزرگشان و یا با استفاده از پاهای سنگین عقبیشان به عنوان صلاحی برای حمله به بقیه و یا محافظت از خودشان استفاده می کنند .

محل زندگی : این گاو میش ها برای اولین بار در چمن زار ها و دشت های بزرگ ( جایی که مهمترین نقش را در فرهنگ هندی بازی می کرد در حال گشت زدن بودند . امروزه اغلب این گاومیش ها در مراتع پرورشی که برای آنها تعبیه شده است در حال زندگی هستند ( البته فقط برای استفاده از گوشت این حیوانات  از اون ها نگه داری می کنند نه برای اینکه از انقراضشون جلوگیری کند )

رژیم غذایی : گاومیش ها رژیم غذایی گیاه خواری دارند همونجوریم که خودتون می دونیند این به این معنی هست که فقط موادی می خوره که گیاه باشه . رژیم غذایی این گاومیش ها شامل  علف ها ، گیاهان ، درختچه ها و شاخه های درختان می باشد . همانند گاو ها ، این گاومیش ها هم بعد از چریدن ( یا خوردن غذاشون ) دراز می کشن و غذاشون رو دوباره از معده وارد دهنشون می کنند و باز می جوند ( به اینجور حیونا می گن نشخوار کننده ها ) . توی اینجور وقتا غذایی که خوردن توی شکم مخصوصشون وارد می شه .

بقا : در سال ۱۸۰۰ ، گاومیش ها به قدری شکار شده بودند که نسلشان رو به انقراض بوده ، اما با توجه به اقدامات انجام شده برای حفظ زندگی این حیوونا و نگه داری از اونا تو مناطق حفاظت شده الان تعداد این گاومیش های کوهان دار آمریکایی به حدود  ۲۰۰۰۰۰ راس رسیده است .

بهتره اینم بدونید که این گاومیش های کوهان دار وزنی بین ۹۰۰ تا ۲۰۰ پوند دارن ( ینی حدود ۴۰۸ تا ۹۹۸ کیلوگرم ، و جالبیش اینجاست که فقط علف می خورن J ) و علاوه بر اون حدود ۱۲ تا ۲۰ سال عمر می کنند .

 

آمریکای جنوبی

 

آمریکای جنوبی مساحتی به حدود ۶۸۸۰۰۰۰ مایل مربع ( ۱۷۸۱۹۰۰۰ کیلومتر مربع ) را شامل می شود . این قاره چهارمین قاره بزرگ جهان است و چیزی حدود ۱۲% از خشکی های کل روی زمین را شامل می شود . جنگل های بارانی گرمسیری در شمال این قاره با رود خانه های شگفت آوری که از میان ان جریان دارد ، فضای این جنگل ها را زیبا و خاص کرده است . قسمت های غربی این قاره با کوهایی پوشیده شده است که همگی بر روی قله شان برف دارند . و باد های گرمسیری از قسمت های جنوبی در حال وزیدن هستند . این اکوسیستم ها ی متنوع محل زندگی جانوران متفاوتی هستند . یکی از این جانوران  لاکپشت پا زرد هست که از گل ها ، میوه ها ، و حشرات موجود در جنگل های پرمسیری تغذیه می کند .

جانوران آمریکای جنوبی

محل زندگی جانوران در قاره آمریکای جنوبی

همان گونه که گفته شد  ، اکوسیستم های متنوعی در قاره ی آمریکای جنوبی تشکیل شده اند . هزاران هزار جانور ، پرنده و ماهی در این اکوسیستم های متنوع موجود –  بر روی زمین ، در هوا و در آب ها – در این قاره به حیات خود ادامه می دهند .

صحرا :

شتر مرغ

شتر مرغ هایی که در صحرا های این قاره زندگی می کنند نمی توانند پرواز کنند ، اما می توانند مسافتی حدود ۳۷ مایل  ( ۶۰   کیلومتر ) و یا حتی بیشتر را در طی یک ساعت بدوند . این پرندگان بزرگ  در دسته های ۵ تا ۳۰ تایی زندگی می کنند . این حیوانات از گیاهان و حیوانات کوچک تغذیه می کنند .

کوه ها :

لاما

حقیقتا که لاماها توسط انسان ها برای حمل وسیله ها در کوه های آند استفاده می شوند زیرا آنها پاهای قوی دارند و راه رفتن برای سایر حیوانات در کوه های آند سخت و دشوار است . این لاما ها از منسوبات شتر ها هستند ، و به این مشهورن که اگه خسته بشن لگد می اندازن و حتی اگه کسی هم سوارشون شده باشه رو رو زمین پرت می کنن .

جنگل ها :

قورباغه ی سم دار

قورباغه ی سم دار یکی از سمی ترین جانوران روی زمین است ، و  پروانه ای با رنگ بال های شوشن ( مانند پادشاه ) ، دو گونه ی بی نظیر از جاندارانی هستند که در جنگل های بارانی آمریکای جنوبی زندگی می کنند . دانشمندان اعتقاد دارند که رنگ های زنده ای که در این جنگل ها وجود دارند باعث می شود که این آفرینش خیلی زیبا به وجود آید و این زیبایی  و طبیعت باعث می شود که شکار چیان از ترسشان به این منطقه وارد نشوند .

علف زار ها  :

مورچه خوار

مورچه خوار های درشت هیکل از زبان هایشان – که بیشتر از ۲ پا ( ۰٫۶ متر ) طول دارد – برای گرفتن حشرات استفاده می کنند .  مورچه خوار ها در علف زار ها و جنگل های باران زندگی می کنند ، این مورچه خوار ها می توانند به صورت روزانه در این مکان ها بیشتر از ۳۵۰۰۰ مورچه و موریانه شکار کنند .

تالاب ها :

خوک های خرطوم دراز

باتلاق ها و نهر هایی که در این اکوسیستم ، در آمریکای جنوبی یافت می شوند مکانی بسیار مناسب برای زندگی خوک های خرطوم دراز  آمریکای جنوبی است . این حیوانات را از خویشاوندان اسب ها  می باشند و از پوزه ی بلندی که دارند برای کندن علف ها و پیاهان آبزی موجود در نهر ها و باتلاق ها استفاده می کنند .

 

 نگاهی به یک اکوسیستم

جنگل های بارانی آمازون

جنگل های بارانی آمازون

در حوضه ی رودخانه ی آمازون بزرگترین جنگل های بارانی سطح زمین به وجود آمده اند . جنگل های بارانی بزرگترین اندازه ها را در روی سطح زمین به خود اختصاص می دهند  و اندازه اش تقریبا برابر ۴۸ کشور مجاور ایالت متحده ی آمریکا هست . قطع درختان این جنگل ها باعث شده است که خیلی از حیواناتی که در این جنگل های بارانی زندگی می کنند در خطر باشند .

شیر طلایی تامارین

شیر طلایی تامارین

این میمون کوچک نارنجی-زرد  از میوه ها ، حشرات و  مارمولک ها تغذیه می کند . این میمون در طبیعت در حال انقراض می باشد .

آناکوندای سبز

آناکوندای سبز

این مار قدرتمند بزرگترین مار در روی زمین است . این مار ترسناک و قوی وقتی طعمه شکار می کند ، به دور طعمه اش می پیچد وو با له کردن آن طعمه اش را می کشد . ( یعنی اون قد فشارش می ده تا بمیره )

جاگوار خالدار

جاگوار خالدار

جاگوار ها سومین گونه ی بزرگتر از خانواده ی گربه سان ها هستند . این جاگوار ها در جنگل های متراکم نزدیک به آب می توان پیدا کرد .

طوطی دم بلند آبی – زرد آمریکای جنوبی

طوطی دم بلند آبی – زرد آمریکای جنوبی

این پرنده ی با شکوه و درخشان که رنگ های پرهایش آبی و زرد است – و به عنوان یک حیوان خانگی هم شناخته می شود _ با استفاده از منقار قوی و سختی که دارد می تواند آجیل ها ( گردو و … ) و حتی آناناس را بشکند و از آن تغذیه کند .

تنبل سه پنجه ای

تنبل سه پنجه ای

تعجب نکنین اسم این  جانورا واقعا تنبل هست J . این تنبل ها ی سه انگشتی توی جنگل های بارانی که غذاشون ( برگ درختان و میوه ها هست ) به فراوانی یافت میشه ، زندگی می کنند .

رتیل پنجه صورتی

رتیل پنجه صورتی

قسمت های سیاه ، و پاهای پرز دار این عنکبوت ظاهری نرس آور را برایش ایجاد کرده است اما سم این رتیل خیلی ضعیف است و به خصوص برای انسان ها جزو حیونات بی خطر محسوب می شود .

ماهی شکم قرمز

پیرانا های شکم قرمز

این ماهی آب های تازه دندان های تیزی دارد و می توان با آن گوشت بخورد . بعله درست متوجه شدید این ماهی یک ماهی گوشت خوار است . اما معمولا به انسان ها حمله نمی کند ، هرچند گاهی گزارش می شود که این پیرانا ها باعث صدماتی به انسان شده اند .

تمساح کایمن

کیمن ها (کایمن ها )

این کایمن جزو خونواده ی تمساح ها هست  و در جاهایی مثل تالاب ها  و آب ها ی نزدیک جنگ ها زندگی می کنه . غذای اصلی این کیمن ها ماهی ها ، خزنده گان و  پرنده ها هست .

 قورباغه های سمی

 قورباغه های سمی

در جنگل های گرمسیری کره ی زمین  ، بیشتر از ۳۰۰ گونه مختلف قورباغه های درختی  وجود دارند اما تعداد زیادی از این قورباغه ها در آمریکای جنوبی زندگی می کنند ، همه ی این قورباغه ها پاهای عقبی بسیار قوی دارند که به آنها کمک می کند بتوانند مسافت خیلی زیادی را بپرند . این قورباغه ها همچنین بر روی هر یک از انگشتان پاهای خود یک لایه ی چسبنده دارند که باعث می شود موقع پریدن و فرود آمدن بر روی برگ ها و گیاهان لغزنده از آسیب در امان باشند و نلغزند . اغلب قورباغه های درختی به رنگ های سبز ، قهوه ای ،و یا خاکستری می باشند . این ویژگی به خصوص آن ها کمکشان می کند تا بتوانند خود را در میان شاخه و برگ های درختان قایم کنند . اما قورباغه های سمی در این جنگل ها با رنگ های روشن دیده می شوند و دانشکندان عقیده دارند که این رنگ قورباغه باعث می شود افراد و حیواناتی که قصد شکار این قورباغه را دارند ترسیده و فرار کنند .۳ گونه از قورباغه های سمی وجود دارد که می توان گفت برای انسان سمیت کم تری دارند . و در روی کره ی زمین تنها ۱ قورباغه پیدا می شود که بر روی پوست خود سم مهلک و کشنده ای دارد . و تماس با آن برای انسان می تواند مرگ آور باشد .

 

محل زندگی : قورباغه های درختی را در سرتاسر کره ی زمین و در مکان های آبی و گرمسیری می توان یافت . همانطور که از اسمشان مشخص است ، این جانوران در بالای درختان در قسمتهای جنگلی و در کنار برگ ها ی درختان بلند جنگل های بارانی زندگی می کنند .

رژیم غذایی : اغلب قورباغه های درختی در شب به شکار می پردازند و عمده طعمه ی آن ها مر بوط به  شکار حشرات ( بخصوص ساس ها ) ،  مگس ها ، پروانه ها و سایر جانوران و مخلوقات کوچک که می توان در این جنگل ها پیدایشان کرد . این قورباغه ها برای شکار جانوران و مواد غذایی خود از ضربات بسیار سریع و ناگهانی زبانِ دراز و چسبنده ی خودشان استفاده می کنند .

بقا : اغلب قورباغه های درختی در معرض خطر انقراض قرار ندارن . از آنجایی که درخت های جنگل های بارانی را قطع می کنند و از این مکان ها برای ساختن جاده ها و ایجاد زمین های کشاورزی استفاده می کنند ، محل زندگی این قورباغه ها در حال کاهش می باشد . این اتفاقات می تواند باعث نابودی و در معرض انقراض قرار دادن گونه های جانورانی شود که در این جنگل ها در حال زندگی هستند .

اندازه ی این قورباغه ها چیزی حدود ۳ اینچ ( ۸ سانتی متر ) می باشد  و به طور متوسط به صورت طبیعی حدود ۵ سال عمر می کنند .


مطالب پیشنهادی